Jednym z dawien dawna stosowanych zabiegów ciepłolecznictwa jest sauna. Na całym świecie ludzie poddają się seansom w łaźniach parowych, korzystają z dobrodziejstw fal podczerwonych i biorą kąpiele w suchym powietrzu. Korzystny wpływ takich działań na organizm jest różny, o czym opowiemy w poniższym artykule.
Fińska sauna sucha – kąpiel jak na nordyckich fiordach
Kąpiele w suchym powietrzu, którego temperatura sięga od 80°C – 100°C, należą do najbardziej popularnych zabiegów. W zbudowanych z drewna kabinach z ustawionymi kaskadowo ławeczkami zawsze znajduje się wypełniony kamieniami piec z grzałkami elektrycznymi – po ich polaniu wodą wytwarza się para zwiększająca chwilowo wilgotność (w czasie całego seansu utrzymuje się ona na poziomie 10 – 15%). Suche kąpiele mają działanie typowo oczyszczające: poprzez intensywne pocenie się usuwane są z organizmu nagromadzone w nim toksyny, pozytywnie wpływają także na problemy skórne. Seanse w saunach fińskich pomagają również zredukować poziom stresu, łagodzą dolegliwości bólowe mięśni i stawów, a ponadto wzmacniają system immunologiczny i wspierają odchudzanie.
Sauny parowe – seans w warunkach wysokiej wilgotności
W łaźniach rzymskich – bo tak też czasem nazywa się wyłożone płytkami pomieszczenia lub specjalistyczne kabiny, w których można zażyć kąpieli w obłokach pary – temperatura oscyluje w granicach 40°C – 60°C, jednak wilgotność osiąga pułap 100%. W czasie seansu nie korzysta się z żadnego pieca: warunki panujące w saunie osiągane są dzięki automatycznemu generatorowi pary. Regularne kąpiele w łaźniach rzymskich mają pozytywny wpływ na skórę – nawilżają ją, wygładzają i oczyszczają. Działają odprężająco na cały organizm, wspomagają też leczenie chorób układu oddechowego i zmniejszają dolegliwości reumatyczne.
Sauna na podczerwień – alternatywa dla tradycji
Ostatnimi czasy na rynku pojawiły się również kabiny na podczerwień IR (infrared). Przypominają one z wyglądu klasyczne łaźnie suche (są wykonane z drewna), jednak nie ma w nich pieca – jako element grzewczy stosowane są tu promienniki emitujące fale podczerwone. Wnikają one w głąb tkanek, stymulując w ten sposób organizm do wzmożonej pracy. Temperatura w czasie seansu osiąga ok. 60°C, a wilgotność nie przekracza 25%. Fale podczerwone wzmacniają układ odpornościowy, zmniejszają napięcie mięśni, przyspieszają metabolizm. Z kabin IR mogą korzystać nawet osoby borykające się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.